Strona główna
Porady
Tutaj jesteś

Jak nosić niemowlaka prawidłowo?

17 sierpnia 2022 jak nosić niemowlaka


Narodziny dziecka to bardzo szczególne wydarzenie w życiu rodziców. Nie każdy na początku wie, jak prawidłowo zajmować się niemowlęciem. Dużą uwagę należy zwrócić na prawidłowe noszenie dzieciątka. Odpowiednia pielęgnacja w dużej mierze przyczynia się do prawidłowego rozwoju i osiągnięcia ważnych ruchowych umiejętności.

Rozwój niemowlaka w pierwszym roku życia

Mały człowiek, który przychodzi na świat, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Delikatne podnoszenie, przewracanie czy noszenie wpływa na rozwój psychoruchowy. Rozwój malucha złożony jest z wielu etapów, które dotyczą każdej części i struktury ciała. Każdy z tych etapów przyczynia się do przyjęcia prawidłowej pozycji ciała, czyli do pionizacji. Noworodek ma kręgosłup, który znajduje się w całkowitej kifozie. Krzywizny zaczynają się kształtować w pierwszych dwunastu miesiącach życia. Na początku dochodzi do powstania lordozy szyjnej. Kręgi szyjne zaczynają się kierować do przodu w momencie leżenia na brzuszku. Następnie pogłębia się kifoza piersiowa, która jest niezbędnym etapem do rozpoczęcia siadania przez malucha. Kolejnym etapem jest kształtowanie się lordozy lędźwiowej, która następuje w momencie unoszenia i prostowania klatki piersiowej. Te części wzmacniane są również w późniejszym etapie rozwoju malucha w czasie chodzenia i stania.

Jak nosić niemowlaka?

Jest kilka sposobów odnośnie do noszenia niemowlęcia. Jednym z najczęściej praktykowanych jest metodą na fasolkę. W tej pozycji główka dziecka umiejscowiona jest w zagięciu łokcia, a ciało ustawione jest pionowo. Niektórzy rodzice modyfikują tę pozycję, układając dziecko pod skosem lub trzymając maluszka z pleckami przystawionymi do brzucha. Dość popularna jest także metoda na lemurka lub samolocik. Pozycja polega na położeniu dziecka na brzuszku na rękach u rodziców. Główka powinna być oparta na rękach. Samo noszenie jest oczywiście niezwykle ważną czynnością, ale również nie wolno zapomnieć o odpowiedniej metodzie podnoszenia noworodka. Wielu rodziców robi to instynktownie i chwyta maluszka pod głową i pupą. Jednak nie jest to zbytnio zdrowe dla niemowlęcia. Przede wszystkim dziecko traci płaszczyznę podparcia, co powoduje u niego napięcie. Niekiedy może także odrzucać rączki do tyłu. Również chwytanie dziecka pod pachami nie jest dobrą metodą, gdyż można uszkodzić splot ramienny malucha. Najlepszym sposobem jest wsunięcie ręki pomiędzy nogi dziecka i skierowanie jej do główki. Następnie obraca się malucha na bok i nawija na rękę. Dolną ręką podnosi się niemowlę, a górną kontroluje ciało, podpierając plecki.

Skutki noszenia noworodka w pionie

Noszenie niemowląt w pionie nie jest zalecane. Przede wszystkim chodzi o to, że do 4 miesiąca maluszek nie trzyma stabilnie główki. Również często może dojść do zbytniego odchylenia i napięcia mięśni pleców oraz szyi. Na pewno należy unikać pionowego noszenia, gdy u maluszka stwierdzono dysplazję stawów biodrowych. Wówczas dobrym rozwiązaniem jest stosowanie specjalnych szelek, które stosowane są profilaktycznie w przypadku dysplazji.

Redakcja babycolibra.com.pl

"Babycolibra" to ceniona redakcja internetowa, której obszar zainteresowań obejmuje szeroko pojętą dziedzinę macierzyństwa, opieki nad dziećmi, zdrowia, porad oraz lifestyle'u. Jej działalność skupia się na dostarczaniu rodzicom oraz przyszłym rodzicom praktycznych wskazówek, cennych porad oraz inspiracji związanych z ciążą, wychowywaniem dzieci, dbałością o zdrowie oraz prowadzeniem satysfakcjonującego życia rodzinnego. Zespół redakcyjny "Babycolibra" skupia się na prezentowaniu rzetelnych informacji, sprawdzonych metod oraz aktualnych trendów, aby wspierać czytelników w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących opieki nad dziećmi oraz dbałości o własne zdrowie i dobre samopoczucie. Celem redakcji jest stworzenie przyjaznej i pomocnej społeczności, która wspólnie rozwija się w drodze do pełnego i harmonijnego rodzicielstwa oraz życia rodzinnego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

dodatki do pokoju dziecięcego
czy budzić noworodka na karmienie
jak nosić niemowlaka

Jesteś zainteresowany reklamą?

jak nosić niemowlaka