babycolibra.com.pl

Blog tematyczny o ciąży, dziecku i zdrowiu.

Porady

Czy budzić noworodka na karmienie i jak to zrobić?

Czy budzić noworodka na karmienie i jak to zrobić?

Narodziny dziecka to wielkie przeżycie. W pierwszych miesiącach rodzice są praktycznie cały czas na straży, gdyż maluch wymaga całodobowej opieki. Karmienie jest czynnością, która powinna odbywać się regularnie o stałych porach. A jak wygląda sprawa, gdy dziecko śpi. Czy budzić noworodka na karmienie? Jakimi metodami wybudzać maluszka?

Karmienie noworodka

Każda mama wie, że w pierwszych tygodniach maluszek powinien być karmiony co około 3 godziny. Niestety zdarza się czasami, że dziecko śpi za długo i nie domaga się piersi. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy budzić noworodka na karmienie? Przerwy w jedzeniu nie mogą być za długie, dlatego maluszek powinien być obudzony. Dzięki regularnemu karmieniu zostanie utrzymana prawidłowa laktacja, a dziecko otrzyma prawidłową porcję pokarmu. W takim wieku żołądek jest bardzo mały, a więc pokarm powinien być przyjmowany w malutkich ilościach, aby otrzymać odpowiednią porcję energii. Na szczęście w większości przypadków noworodki same domagają się karmienia i nie ma konieczności dobudzania. Jeśli jednak nastąpi taka sytuacja, to warto wiedzieć, to należy wówczas zrobić.

Zalecenia dotyczące budzenia noworodka do karmienia

Jeśli maluszek śpi za długo, to należy go obudzić. Zbyt długie przerwy w karmieniu mogą negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka. Jeszcze w brzuchu mamy otrzymywał on regularnie pożywienie i tak też powinno być w pierwszych dniach i tygodniach życia. Wybudzenie powinno następować zarówno podczas dziennej, jak i nocnej drzemki. Jeśli maluch nie dostanie odpowiedniej dawki pokarmu, to może dojść do obniżenia poziomu cukru we krwi, a to z kolei wpłynie na jeszcze większą senność. Kiedy należy budzić maluszka? W pierwszych dwóch tygodniach życia noworodek musi być karmiony co dwie lub trzy godziny. Jeśli przerwa trwa dłużej niż cztery godziny, to należy zacząć budzić dziecko i rozpocząć karmienie. U starszych dzieci ta przerwa może trwać nieco dłużej i można poczekać, aż maluch zacznie sam dawać znać, że jest głodny. Na pewno należy kontrolować wagę i rozwój dziecka. Najczęściej jest to robione podczas kontrolnych wizyt u lekarza pediatry, który sprawdza wszystkie parametry, w szczególnie wagę i dopytuje się szczegółowo o pokarm, jaki noworodek przyjmuje.

Jak budzić noworodka na karmienie?

Budzenie noworodka nie jest wcale prostą sprawą. Przede wszystkim należy robić to delikatnie i nie wolno nachalnie wyrywać maluszka ze snu. Najczęściej matki biorą noworodka w ręce i przystawiają do piersi i ta metoda w zupełności wystarczy, aby obudzić dziecko. Jeśli jednak ten sposób nie działa, to warto postać chwilę przy łóżeczku i zobaczyć, czy dziecko śpi mocno. Jeśli rusza nóżkami czy rączkami, a na twarzy widoczne są grymasy, to jest to faza snu aktywnego. W takim wypadku maluszek bardzo szybko się wybudza. Można także odkryć noworodka i rozpocząć zmianę pieluchy. Delikatne dotykanie, głaskanie rączek i nóżek jest również skutecznym sposobem na wybudzenie ze snu. Można także zaśpiewać piosenkę lub cicho mówić do dziecka do czasu, aż otworzy oczy.

Udostępnij