Zachowanie małych dzieci w znaczący sposób różni się od zachowania dorosłych. Dlaczego dzieci zachowują się w określony sposób? Co jest powodem zachowania, które nie jest powszechnie akceptowane i jak zrozumieć małe dziecko?
Wychowanie dzieci
Dziecko od najmłodszych lat uczy się wszystkiego patrząc na otoczenie. Wzorcem przede wszystkim są rodzice, którzy wskazują drogę. Jednak także zachowanie rówieśników czy nauczycieli w dużej mierze przyczynia się do określonych zachowań w danej sytuacji. Wychowanie dzieci nie jest prostym zadaniem i należy przyłożyć do tego dużo uwagi. Rodzice powinni od pierwszych miesięcy życia wskazywać, co jest dobre, a co złe. Bardzo ważne przy tym jest pokazywanie tego w spokojny sposób. Na pewno krzykiem ciężko będzie coś wskórać, a powodów do konfliktów jest zawsze sporo. Powstrzymując emocje, można znacznie szybciej złagodzić zdenerwowanie i dojść do porozumienia. Najważniejsze jest określenie granic, które maluch powinien respektować. Rodzice powinni być także konsekwentni, aby osiągnąć cel wychowawczy.
Jak dzieci wyrażają swoje emocje?
Zrozumienie dziecka jest możliwe tylko wtedy, gdy rodzic spojrzy na emocje i zachowanie z jego perspektywy. Najpierw w określonej sytuacji rodzic powinien zadać sobie pytanie, co danym zachowaniem dziecko chce osiągnąć. Każde emocje są wynikiem jakichś potrzeb, które w danej chwili nie zostały zaspokojone. Powodem do złego zachowania może być frustracja, złość czy wstyd. Te z kolei mogą wynikać z potrzeby odpowiedzialności, niezależności czy spokoju. Dzieci wyrażają swoje emocje bardzo szybko i bezpośrednio. Najczęściej złość czy frustracja wyrażana jest krzykiem lub płaczem. Tak samo rzecz ma się w przypadku szczęśliwych chwil, gdy maluch śmieje się do rozpuku i dumnie chodzi zadowolony.
Jak porozumieć się z małym dzieckiem?
Odpowiedź na pytanie, jak zrozumieć małe dziecko nie jest wcale taka trudna. Przede wszystkim rodzice muszą być cierpliwi i wrażliwi. W żadnym wypadku podczas rozmowy nie powinno dochodzić do krzyków. Niekiedy dzieci nie potrafią do końca przekazać, co czują i czego oczekują. Rolą rodzica jest odkrycie tych potrzeb. Każde dziecko potrzebuje miłości i czułości oraz uwagi. Nie bez znaczenia jest także poczucie przynależności i niezależności, którą także trzeba dać maluchowi. Rozmowa jest kluczem do wszystkiego. Zadaniem dorosłego jest przede wszystkim wspieranie dziecka w jego poszukiwaniach. Każdy rodzic powinien zaakceptować jego preferencje i chęć podejmowania własnych decyzji.
Jak rozwiązywać konflikty?
Każdy rodzic na pewno może przytoczyć wiele sytuacji, w których dziecko doprowadziło go do skrajnych emocji. Konflikty i kryzysy zdarzają się, ale najważniejsze jest jak najszybsze ich zażegnanie. Przede wszystkim dorosła osoba musi umieć zachować zimną krew. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe. Jednak warto zawsze zrobić kilka wdechów i uspokoić emocje. Dialog jest najlepszą drogą to zrozumienia się wzajemnie. Rozmowa i wyjaśnienie wszystkich kwestii oraz zachowanie spokoju pozwala znacznie szybciej dojść do konsensusu.