babycolibra.com.pl

Blog tematyczny o ciąży, dziecku i zdrowiu.

Zdrowie

Jak bardzo ważny jest rozwój motoryczny dziecka?

Jak bardzo ważny jest rozwój motoryczny dziecka?

Pierwsze trzy lata życia dziecka to okres, w którym maluch rozwija się w niezwykle dynamicznym tempie. Umiejętności ruchowe, które w tym czasie uda mu się zdobyć rzutują na dalsze funkcjonowanie i mają ogromne znaczenie w kolejnych latach życia. To właśnie dlatego rozwój motoryczny dziecka ma tak ogromne znaczenie. Nie należy bagatelizować tej kwestii, ponieważ to jak nasze dziecko będzie rozwijać się w okresie noworodkowym, niemowlęcym oraz w bardzo wczesnym dzieciństwie przekłada się na jego dalsze funkcjonowanie w pozostałych latach życia. Pierwsze trzy lata to okres, w którym rodzice mogą niemalże z dnia na dzień obserwować zmiany zachodzące u ich dziecka.

Czym jest rozwój motoryczny?

Rozwój motoryczny to mówiąc najprościej rozwój ruchowy, czyli doskonalenie ogólnej sprawności oraz koordynacji ruchów ciała, a także uzyskiwanie nad nimi kontroli. Każdy człowiek rodzi się z pewnymi odruchami, które wraz z upływem czasu oraz dojrzewaniem układu nerwowego stopniowo integrują się i są zastępowane ruchami zamierzonymi. Większość odruchów można zaobserwować u dziecka do 6 miesiąca życia. W kolejnych miesiącach życia zaczynają pojawiać się u niego coraz to nowsze umiejętności ruchowe.
Okres po ukończeniu pierwszego roku życia to czas, w którym można zaobserwować u dziecka bardzo szybki rozwój układu szkieletowo-mięśniowego oraz nerwowego. W tym okresie zmienia się postawa ciała dziecka oraz kształtują się umiejętności ruchowe, które zostały nabyte wcześniej. Okres między drugim a trzecim rokiem życia to doskonalenie się w sferze motoryki małej i dużej.

Jakie znaczenie ma rozwój motoryczny dziecka?

Odpowiedni rozwój motoryczny sprawia, że dziecko staje się niezależne i samodzielne. Dziecko, które posiada świadomość tego, że jest sprawne i potrafi więcej od rówieśników staje się bardziej pewne siebie i mniej zależne od innych. Ponadto rozwój ruchowy pomaga kontrolować emocje. Dzięki aktywności ruchowej dziecko rozładowuje napięcie oraz frustrację, co przyczynia się do wzrostu jego odporności psychicznej.
Oprócz tego, sprawność i kontrola ruchów pozwala dziecku na udział w różnego rodzaju zabawach, które sprawiają mu radość, co przyczynia się do stopniowego uspołeczniania się.
Jak można zatem zauważyć, rozwój motoryczny dziecka ma ogromne znacznie w kontekście jego prawidłowego funkcjonowania na wielu płaszczyznach.

Motoryka mała oraz motoryka duża

Jak zostało wspomniane wcześniej, między drugim a trzecim rokiem życia dziecka następuje rozwój w sferze motoryki małej oraz dużej. Co właściwie oznaczają te pojęcia?
Otóż mianem motoryki małej określa się sprawność manualną związaną z ruchami dłoni, takimi jak chwytanie, rysowanie, itp.
Motoryka duża to z kolei ogólna sprawność fizyczna, czyli czynności związane z ruchem całego ciała. Można zaliczyć do nich m.in. chodzenie na czworaka, wchodzenie po schodach, skakanie oraz wszelkie tym podobne aktywności.
Aby dziecko prawidłowo się rozwijało należy dbać o odpowiedni rozwój obu tych obszarów.

Udostępnij