Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Jak bardzo ważny jest rozwój motoryczny dziecka?

25 września 2022 rozwój motoryczny dziecka


Pierwsze trzy lata życia dziecka to okres, w którym maluch rozwija się w niezwykle dynamicznym tempie. Umiejętności ruchowe, które w tym czasie uda mu się zdobyć rzutują na dalsze funkcjonowanie i mają ogromne znaczenie w kolejnych latach życia. To właśnie dlatego rozwój motoryczny dziecka ma tak ogromne znaczenie. Nie należy bagatelizować tej kwestii, ponieważ to jak nasze dziecko będzie rozwijać się w okresie noworodkowym, niemowlęcym oraz w bardzo wczesnym dzieciństwie przekłada się na jego dalsze funkcjonowanie w pozostałych latach życia. Pierwsze trzy lata to okres, w którym rodzice mogą niemalże z dnia na dzień obserwować zmiany zachodzące u ich dziecka.

Czym jest rozwój motoryczny?

Rozwój motoryczny to mówiąc najprościej rozwój ruchowy, czyli doskonalenie ogólnej sprawności oraz koordynacji ruchów ciała, a także uzyskiwanie nad nimi kontroli. Każdy człowiek rodzi się z pewnymi odruchami, które wraz z upływem czasu oraz dojrzewaniem układu nerwowego stopniowo integrują się i są zastępowane ruchami zamierzonymi. Większość odruchów można zaobserwować u dziecka do 6 miesiąca życia. W kolejnych miesiącach życia zaczynają pojawiać się u niego coraz to nowsze umiejętności ruchowe.
Okres po ukończeniu pierwszego roku życia to czas, w którym można zaobserwować u dziecka bardzo szybki rozwój układu szkieletowo-mięśniowego oraz nerwowego. W tym okresie zmienia się postawa ciała dziecka oraz kształtują się umiejętności ruchowe, które zostały nabyte wcześniej. Okres między drugim a trzecim rokiem życia to doskonalenie się w sferze motoryki małej i dużej.

Jakie znaczenie ma rozwój motoryczny dziecka?

Odpowiedni rozwój motoryczny sprawia, że dziecko staje się niezależne i samodzielne. Dziecko, które posiada świadomość tego, że jest sprawne i potrafi więcej od rówieśników staje się bardziej pewne siebie i mniej zależne od innych. Ponadto rozwój ruchowy pomaga kontrolować emocje. Dzięki aktywności ruchowej dziecko rozładowuje napięcie oraz frustrację, co przyczynia się do wzrostu jego odporności psychicznej.
Oprócz tego, sprawność i kontrola ruchów pozwala dziecku na udział w różnego rodzaju zabawach, które sprawiają mu radość, co przyczynia się do stopniowego uspołeczniania się.
Jak można zatem zauważyć, rozwój motoryczny dziecka ma ogromne znacznie w kontekście jego prawidłowego funkcjonowania na wielu płaszczyznach.

Motoryka mała oraz motoryka duża

Jak zostało wspomniane wcześniej, między drugim a trzecim rokiem życia dziecka następuje rozwój w sferze motoryki małej oraz dużej. Co właściwie oznaczają te pojęcia?
Otóż mianem motoryki małej określa się sprawność manualną związaną z ruchami dłoni, takimi jak chwytanie, rysowanie, itp.
Motoryka duża to z kolei ogólna sprawność fizyczna, czyli czynności związane z ruchem całego ciała. Można zaliczyć do nich m.in. chodzenie na czworaka, wchodzenie po schodach, skakanie oraz wszelkie tym podobne aktywności.
Aby dziecko prawidłowo się rozwijało należy dbać o odpowiedni rozwój obu tych obszarów.

Redakcja babycolibra.com.pl

"Babycolibra" to ceniona redakcja internetowa, której obszar zainteresowań obejmuje szeroko pojętą dziedzinę macierzyństwa, opieki nad dziećmi, zdrowia, porad oraz lifestyle'u. Jej działalność skupia się na dostarczaniu rodzicom oraz przyszłym rodzicom praktycznych wskazówek, cennych porad oraz inspiracji związanych z ciążą, wychowywaniem dzieci, dbałością o zdrowie oraz prowadzeniem satysfakcjonującego życia rodzinnego. Zespół redakcyjny "Babycolibra" skupia się na prezentowaniu rzetelnych informacji, sprawdzonych metod oraz aktualnych trendów, aby wspierać czytelników w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących opieki nad dziećmi oraz dbałości o własne zdrowie i dobre samopoczucie. Celem redakcji jest stworzenie przyjaznej i pomocnej społeczności, która wspólnie rozwija się w drodze do pełnego i harmonijnego rodzicielstwa oraz życia rodzinnego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jakie produkty warto włączyć do diety dla zdrowego serca
Probiotyki i prebiotyki: jak dbają o zdrowie jelit
Rola zdrowych tłuszczów w diecie

Jesteś zainteresowany reklamą?