Skoki rozwoje dziecka pojawiają się w pierwszym roku życia malucha. Jest to normalne zjawisko. Warto dowiedzieć się, na czym polegają skoki rozwoje u pociechy.
Czym jest skok rozwojowy u pociechy?
Okazuje się, że dziecko w pierwszym roku swojego życia przechodzi 7 skoków rozwojowych. Jest to dość intensywny okres dla pociechy, bowiem wtedy pojawia się dynamiczny rozwój w układzie nerwowym. Warto dowiedzieć się, na czym polegają tego typu skoki rozwoje, a także czym się objawiają. Trzeba wiedzieć o tym, że układ nerwowy każdego dziecka rozwija się skokowo, o czym nie każdy wie. Sprawia to, iż niemowlaki w swoim pierwszym roku życia przechodzą przez siedem skoków rozwojowych. Jest to okres szczególnie wzmożonego rozwoju mózgu, a ponadto całego systemu nerwowego w ciele niemowlaka. Skoki rozwoje sprawiają, iż maluszek nabywa nowych umiejętności, a ponadto dokładnie poznaje otaczający go świat. Nierzadko takie zjawisko związane jest ze stresem, a ponadto silniejszym odczuwaniem wszelakich bodźców. To one docierają do niemowlęcia z otoczenia, a później kształtują jego rozwój. Przeważnie w takowym okresie pociecha jest o wiele bardziej rozdrażniona niż wcześniej. Często marudzi, a także płacze. Nierzadko nie ma też apetytu, a ponadto wymaga większej bliskości z rodzicem. W takim przypadku mogą występować problemy z zasypianiem, a dodatkowo niespokojny sen.
Skoki rozwojowe dziecka
Trzeba zauważyć, że skorki rozwojowe nierzadko trwają kilka dni, jednakże mogą trwać nawet parę tygodni. Istotne jest również to, że następny skok w rozwoju jest zawsze dłuższy od poprzedniego. Należy także nadmienić, że nadejście kolejnego skoku rozwojowego może wiązać się z chwilową utratą wcześniej zdobytej przez dziecko wiedzy. Zdecydowanie jest to naturalne zjawisko, dlatego rodzice nie powinni się z tego powodu niepokoić. W czasie skoków rozwojowych dziecka rodzice mogą mieć wrażenie, iż ich pociecha codziennie zapomina o tym, że czegoś wcześniej się nauczyła, a kiedy faza rozwojowa ulega końcu, mogą zaobserwować, iż dziecko bardzo szybko nabywa następnych umiejętności.
Rozwijanie ciała
Trzeba jednak pamiętać o tym, iż każda pociecha rozwija się w swoim tempie, które jest uwarunkowane przez indywidualny rozwój organizmu. Nierzadko pojawiają się sytuacje, w których dzieci mają własne preferencje, przez co w danym skoku rozwojowym mogą skupiać się na nieco bardziej konkretnych umiejętnościach. W takim okresie bardzo często zaniedbują inne nabyte wcześniej umiejętności. Wiele rodziców niepokoi się w takich sytuacjach, jednakże jest to w pełni normalne zjawisko i nie trzeba się z tego powodu obawiać. W przypadku, gdy na przykład po drugim skoku rozwojowym pociecha nie będzie zainteresowana swymi stópkami, można na nogi założyć na przykład kolorowe buciki bądź skarpetki. Wszystko po to, żeby maluszek odkrył, że ma także rączki, z których warto korzystać. Dlatego warto dziecko poddawać różnym stymulacjom. Dzięki nim powinno się o wiele szybciej rozwijać. Dziecko warto też zabierać do lekarza na konsultacje.