babycolibra.com.pl

Blog tematyczny o ciąży, dziecku i zdrowiu.

Dziecko

Co zrobić, gdy niemowlę nie chce jeść?

Co zrobić, gdy niemowlę nie chce jeść?

Wielu rodziców martwi się, gdy ich dzieci za mało jedzą. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej, a także zapoznać się z najlepszymi sposobami na zachęcenie dziecka do jedzenia.

Wspólne jedzenie

Bardzo dobrym rozwiązaniem, gdy niemowlę nie chce jeść, będzie spożywanie posiłków wspólnie z rodzicem lub rodzicami. Wiele dzieci bardzo chętnie naśladuje dorosłych i chce jeść dokładnie to, co oni. Będzie to okazja do wprowadzenia do diety dziecka zdrowych produktów oraz zachęcenie go do jedzenia. Dzięki jedzeniu posiłków wspólnie z resztą domowników dziecko będzie obserwowało zwyczaje panujące przy stole i będzie naśladowało pozostałe osoby.

Metoda BLW

Wśród najlepszych sposobów na zachęcenie dziecka do jedzenia można także wskazać zastosowanie metody BLW. BLW to skrót od Bobas Lubi Wybór. Metoda ta polega na samodzielnym jedzeniu przez dziecko, zgodnie z jego aktualnymi możliwościami. Jedzenie rękoma przez dziecko jest dla niego bardziej zachęcające niż karmienie łyżeczką, dlatego warto wypróbować ten sposób w przypadku problemów z jedzeniem. Dzięki niemu dziecko może zapoznać się z nowymi smakami oraz konsystencjami potraw.

Regularne pory posiłków

Istotną kwestią w diecie dziecka są regularne pory spożywania posiłków, dlatego warto zadbać o ten aspekt diety. Jeśli dziecko będzie często jadło przekąski to nie będzie głodne i może odmawiać jedzenia głównych posiłków. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie wprowadzenie regularnych pór posiłków w równych odstępach czasu. Niemowlętom zaleca się spożywanie dwóch lub trzech posiłków uzupełniających na dobę.

Atrakcyjny talerz

W przypadku najmłodszych dzieci warto zadbać o atrakcyjność posiłków. Jeśli jedzenie będzie podane na talerzu w apetyczny sposób to na pewno dziecko będzie zachęcone do jedzenia oraz ciekawe nowych smaków. Warzywa i owoce można kroić w różne kształty, dzięki czemu dziecko będzie nimi bardziej zainteresowane. Warto również wdrożyć elementy zabawy, żeby jedzenie kojarzyło się dziecku z czymś przyjemnym, a nie negatywnym.

Przyjazna atmosfera

Wśród najważniejszych kwestii związanych z przygotowywaniem posiłków można wskazać także przyjazną atmosferę, która na pewno ma bardzo duży wpływ na chęć jedzenia przez dziecko. Należy zachować spokój przy stole, nawet jeśli dziecko nie chce jeść. Bardzo ważne jest, aby nie zmuszać dziecka do jedzenia, gdy nie ma ono apetytu. Jeśli dziecko nie zje posiłku nie powinno mu się pokazywać negatywnych emocji, które mogą się z tym wiązać ze strony rodziców. Warto ukazywać dziecku swoje pozytywne emocje, a na pewno skłoni go to do próbowania nowych smaków.

Aktywność fizyczna

Warto zapewnić każdemu dziecku odpowiednią ilość aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, która jest niezwykle istotna dla ich rozwoju. Jeśli dziecko spędzi dużo czasu na zewnątrz to na pewno zgłodnieje, a jego apetyt zostanie pobudzony i chętniej zje posiłek. Warto proponować dziecku zdrowe dania, które w dużej mierze będą złożone z warzyw i owoców. Można również stosować do nich delikatne przyprawy, takie jak koperek, które będą wspomagały trawienie.

KUBUSIOWAKOLEKCJA

Udostępnij